Відкрита зустpіч з Костянтином Севериновим (SkolTech)

 

27 лютого є Києві, в приміщенні НПУ ім. Драгоманова, відбулася відкрита лекціяпрофесора Ратгертського університету та SkolTech – Костянтина Северинова, яку було організовано за підтримки банку “ВТБ” та Інвест газети”.
На лекцію було винесено 5 питань, які Костянтин висвітлив під час свого виступу:

Навіщо Росії Сколково та як влаштовано університет SkolkovoTech?

Що таке інновації та як вони пов’язані з фундаментальною наукою?

Як працюють дослідники та за що їм платять гроші?

Де чекати наступного прориву та в яких сферах? Які шанси на отримання Нобелівськой премії?
Далі – короткий конспект відкритої лекції.
 
SkolTech – новий університет, який зараз будується під Москвой. Це незалежна частина  фонду Skolkovo. Створюється за  міжнародними стандартами. До 2020 року – 2500 студентів на магістерських програмах та з кандидатськими дисертаціями.
5 напрямів в університеті – ІТ, біомедицина, енергія, космос та ядерні технології.
Новий кампус – інноваційне місто Сколково.
3 напрями діяльності – Освіта, Дослідження, Інновації, які мають сприяти економічному зростанню в Росії.
MIT (США) – партнер SkolTech, який надає послуги на 300 млн. доларів. Він допомагає побудувати університет в усіх аспектах – від підбору професури до економічних аспектів. В том числе – endowment від російських підприємств (добровільно-примусові).
Будівлі будуть лише в 2014-2015 рр. Зараз є лише дослідницькі центри. Усього буде 15 таких центрів, які разбито на 5 напрямів. Кожен центр складається з 10-15 лабораторій (5-6 російських, 5-6 іноземних). Лабораторії, які працють в інтересах SkolTech можуть бути не лише російськими, але й іноземними. Фінансування одного Центру складає 10-15 млн. доларів на рік. 
Існують різні підходи до наукових досліджень:

Едіссон (нефундаментальні, але практичні)

Бор (фундаментальні, але не практичні)

Академія Наук (нефундаментальні та не особливо практичні)

Пастер (фундаментальні дослідження з відносно близькою перспективою впровадження в практику) – мета SkolTech.
Насьогодні  у SkolTech навчається 20 студентів. До вересня буде 70 студентів.
Оскільки у університету нема будівель та не до кінця сформовано штат професури, то студенти зараз навчаються закордоном (перший рік навчання на Master Program). Хтось поїхав до MIT, хтось до Британії, хтось у Гонконг, хтось до Швейцарії – при цьомувитрати повністю покрито за рахунок SkolTech.
Далі йтиметься провзаємозв’язок між інноваціями та фундаментальною наукою.
 
Більшість вчених працює заради задоволення власної цікавості.
3 постулати:

фундаментальні наукові результати, які отримано в університетських лабораторіях, знаходять практичне застосування у промисловості

науковий факт, що отримано під час експерименту об’єктивний (відтворюємий)

прогрес пов’язано з розвитком нових технологій
Фундаментальне питання 40-50х років – як виникають мутації у бактерій. Індуковані та спонтанні мутації. Індуковані мутації – шлях СРСР (Лисенко).
Через 50 років виникла наука – геноміка. Проект розшифровки генома людини.
ДНК бактерій складються з повторів і спейсерів. Спейсери дуже різні. Це можна використовувати для виявлення джерела захворювання (наприклад, туберкульозу).
Danisco займаєтся кисло-молочними продуктами. Це – проміслова мікробіологія. В залежності від закваски ви отримаєте різні продукти. Danisco гарантує кінцевий результат. Кожна бактерія, яка має фінансовий потенціал, відрізняється характерними послідовностями в ДНК. Кисломолочный бізнес більше збройного бізнесу – сотні мілліардів долларов. 
Витрати досягають 15% через те, що віруси вбивають бактерії. Мета досліджень – створити промислові бактерії, які стійкі до бактеріофагів. Такі дослідження не будуть проводитися в рамках університетів, оскільки грунтуються на існуючих відкриттях. У 2007 році було зроблено відкриття у промисловій науці, а у 2011 році цю технологію уже була впроваджено у промисловості. Тепер цим займаєтся компанія DuPont, яка придбала компанію Danisco.
Ці дослідження допомогли наблизитися до вирішення проблеми генної терапії людини (!!!).
Якщо говорити про прорив у науці та наступній Нобелівській премії, то можна з впевненістю сказати, що виділення пріорітетних областей в науці не має сенсу! Найбільш “проривні” результати досягають в суміжних областях, а інколи й у тих областях, які можуть використати знання з зовсім інших напрямів, як це трапилося з генною терапієй людини та дослідженнями стійкості бактерій до бактеріофагів.
Зрештою, кілька слів про різницю між російськой (читай пост-радянською) та американською наукою, яку представлено науковими лабораторіями.
Анна Артюшина (СОЦІС) поїхала на 3 місяці спочатку в російську, а потім в американську лабораторію. З одного боку виявилося, що в Америці працюють більше. Але виявилося, що лабораторії функціонують, як мережевий вузол, а в Росії – кожна лабораторія намагається функціонувати, як “хутір”. У Росії “мережа” не працює, а в США є можливість залучати будь-які лабораторії з усього світу для доповнення унікальних компетенцій.
На цьому відкриту лекцію К. Северинова було завершено. Від себе додам, що  дуже рекомендую познайомитися  з особистиси ресурсами:

http://waksman.rutgers.edu/severivon/home

http://www.genebiology.ru/structure/7.shtml

http://www.img.ras.ru/structure/mobeucexpreg/

Recommended Posts

Business Investment Lifestyle Society Startup Studio Travel Uncategorized World

Французький необанк Qonto заходить в Україну та збирається відкрити офіс і наймати розробників.

Нещодавно Qonto залучила $552 млн при оцінці в $5 млрд, повідомляє ain.ua. На український ринок стартап виходить у партнерстві з українською компанією WeSoftYou. Спочатку необанк планує найняти одну команду, а надалі відкрити офіс розробки в Україні. Наймати українських розробників […]

 
Business Investment Startup Studio Technology Акселератори

Час подарунків “під ялинку”! Забери собі безкоштовно INVESTORS BOOK 2021.

Під фінал 2021 року, Українська асоціація венчурного та приватного капіталу (UVCA), за підтримки USAID, через програму «Конкурентна економіка в Україні» (USAID CEP) та Міністерства цифрової трансформації України, спільно створили «Книгу […]

 

Leave A Comment