VC due-diligence має бути двостороннім

 

Стосунки між підприємцем та інвестором дуже схожі на одруження. Так само й вірогідність розлучення (успішного виходу чи розриву стосунків) сягає 100%. Не варто ставити собі завдання стати друзями (хоча таке може статися, але не завжди це може бути настільки вдалою ідеєї, як здається на перший погляд), але підприємець має бачити в інвесторі поважного радника, а інвестор має розуміти, що він лише радить.
Досить часто “хімія” з інвестором виникає під час зустрічей, тому їх варто краще проводити більше, ніж менше.  Інколи стосунки змінюються, коли ви починаєте обговорювати умови, про самі переговори можна прочитати чимало матеріалів. Хоча зустріч за обідом, щоб обговорити ще якісь питання може стати гарною ідеєю. Якщо коротко, чим більше ви взаємодієте, тим щасливіший буде ваш “шлюб”. В ідеалі навіть після “бійки” з якогось питання ви залишитесь друзями, але це не завжди досяжно.
Щоб краще зрозуміти свого (ще потенційного) інвестора, проведіть due diligence, так само, як він буде проводити його вам і вашій компанії. Ось кілька речей, на які варто звернути підприємцю увагу:
Технічний аналіз фонду (іншими словами чи є у них достатньо грошей)

Скільки грошей залишилося у фоді? Вільних, нерозміщених коштів. Якщо ваша компанія знаходиться на ранній стадії, а ви шукаєте інвестора, який зможе брати участь і в наступних раундах вашої компанії, вам буде болісно взнати, що ви – остання інвестиція фонду. Ви будете конкурувати з іншими компаніями, в які проінвестував фонд, що мали більше часу для розвитку, отримали кращі результати, потребують більше грошей, тощо. Це все нормально, але не тоді, коли у фонда залишилося недостатньо коштів.

Скільки часу залишилося у фонда? Якщо ви берете свою першу інвестицію, то в ідеалі фонд має проіснувати ще 6-7 років. Зазвичай цикл роботи фонду – 10 років, але інвестиційний період – перші 3-5 років. Ви захочете увійти до портфоліо фонду якнайраніше.

Який доступ до капіталу вони мають? Зазвичай фонди отримують кошти від інвесторів тоді, коли потрібно зробити наступну інвестицію. Але серед нових фондів бувають і такі, які можуть звільнити нові ресурси тільки після продажу якоїсь компанії із власного портфелю. Будьте певні, що ви зрозуміли ці нюанси.

Як вони приймають рішення? Чи можуть партнери, з якими ви зустрілися самостійно ухвалювати рішення про інвестиції, чи є ще хтось (наприклад, великий корпоративний фонд), хто впливає на цей процес?
Стратегія фонду (або чи я відповідаю критеріям і що це означає)

Чи є у фонду досвід побудови подібних компаній? Якщо інвестор повністю сфокусований на електронній комерції, то він не зможе допомогти з SaaS проектом. Хоча можуть бути винятки завжди.

Чи у них вже є досвід інвестування на цій стадії? Чи моя інвестиція стане першою на цій стадій (наприклад. seed)? Чи вони продовжують інвестувати в наступних раундах?

Чи станете ви частиною якоїсь “програми” фонду? Що це означає для вас?

Яка тривалість інвестицій цього фонду? Чи він віддає перевагу короткотерміновим інвестиціям на противагу довготривалим вкладенням грошей?

Чи вони інвестували разом з кимось з тих людей, яких ви хочете отримати у свою раду директорів пізніше? Чи вони гарно співпрацюють з іншими фондами?
Партнери (з ким ви одружуєтеся)

Який особистий досвід партнерів у тій сфері та на тій стадії, де перебуває ваша компанія?

Кожен каже, що має гарні контакти. Чи партнер вже користується ними до інвестиції? Чи він/вона проактивні у цьому питанні?

Чи партнер дійсно захопився вашою ідеєю та горить бажанням “увійти”?

Чи партнер є гарним спаррінг партнером? Чи допоможе він у прийнятті важких рішень? Чи вони зацікавлені у ваших рішеннях і пропозиціях бльше, ніж у своїх?

Поговріть з підприємцями, в яких інвестував партнер. Будьте конкретними: запитайте про слабкі та сильні сторони. Ніхто не є ідеальним, але якщо ви не поставите конкретних питань, то не отримаєте корисної відповіді. Ідеально поговорити з підприємцем, який пройшов через якісь серйозні проблеми, щоб зрозуміти, наскільки партнер допоміг у той момент.

Яку позицію посідає партнер у фонді? Запитайте про те, як ухвалюються рішення та хто входить до  інвестиційного комітету. 

Які правила роботи фонду з партнерами? Чи ви будете працювати з партнером, з яким побудовано стосунки, чи його можуть замінити в якийсь момент.
Жоден інвестор не є ідеальним, але ви маєте бути певні, що зібрали максимум інформації, щоб приймати зважене рішення. Я певен, що є й інші моменти, тому буду радий почути їх в коментарях.
(via)

Recommended Posts

Blog Business Politics Society Technology World Події

Facebook та Instagram можуть припинити роботу в Європі

Компанія Meta Марка Цукерберга може припинити роботу соціальних мереж Facebook й Instagram в Європі через суперечку щодо місця зберігання персональних даних користувачів. Як передає Укрінформ, про це повідомляє Mashable із посиланням на щорічний […]

 
Blog IT Lifestyle Travel World

Мотивуюча історія харківського айтішника, який працює в канадському офісі Amazon

Євген Іванов — айтішник з Харківщини. Він не уявляє життя без програмування. Розвиваючись в улюбленій справі, наш герой успішно пройшов співбесіду до американського техгіганта Amazon. І переїхав жити та працювати до Канади. Через які випробування пройшов Євген, […]

 
Blog Business Politics Society World Події

ЄC схвалив проєкт, що забороняє використання даних для таргетованої реклами.

Європарламент прийняв початковий проєкт закону про заборону деякої таргетованої реклами. Згідно з ним Big Tech-компанії, до яких належать Google, Amazon і Facebook, не мають права використовувати для таргетованої реклами конфіденційну […]

 

Leave A Comment