Чекліст до запуску стартапу

 

Ця стаття є перекладом запису блоґу Спенсера Фрая, 28-річного підприємця, який запустив щонайменше три стартапи. Мені видався цікавим його досвід. Пропоную і вам ознайомитися з чеклістом перед запуском стартапу.
Маркетинг

Повноцінна домашня сторінка. Одна зі сторінок, яку інженери часто лишають на потім – це домашня сторінка вашого сайту. Вам необхідно чітко написати, що ви продаєте, зробивши це простими словами. Якщо ви не можете миттєво захопити увагу відвідувача – ви провалилися. Це веде до наступного пункту.

Чітко визначте, як продукт відповидає потребам користувача (ваша ціннісна пропозиція). Якщо відвідувач вашої сторінки чітко не розуміє, яку ви йому надаєте цінність і чому він має скористатися вашою пропозицією, то він просто натисне кнопку “назад” у своєму браузері. В одному реченні ви маєте чітко описати цінність для кожної категорії користувачів.

Сторінка контактів. Це ще один спосіб впевнитися, що користувачі можуть з вами зв’язатися. Сьогодні не досить написати адресу своєї електронної пошти – користувачі хочуть спілкуватися з вами у соціальних мережах (твіттер, фейсбук тощо).

Визначте стратегію ЧаПів (FAQ) і напишіть їх. Одна з речей, яку чимало інженерів лишають на потім – це написання Частих Питань і відповідей. Якщо ви напишете їх зарано, є вірогідність, що ваша система зміниться і вони будуть застарілими. Написання ЧаПів також дозволить вам зосередитися на користувачах перед самим запуском. Це гарна можливість перевірити себе та свою программу на готовність.

Визначте стратегію ведення блоґу. Можливо, це варто зробити раніше, але ви можете це зробити з щонайменше трьома людьми. Ви маєте впевнитися, що маєте стійку позицію і кожен новий запис підтримує сервіс, який ви просуваєте.

Вичитайте усе. Мене особисто дратує наявність граматичних помилок чи помилок внаслдок неуважності на сторінках новенького стартапу. Якщо це не занадто складно, то попросіть кілька своїх друзів прочитати ваші тексти до публікації.

Напишіть усі електронні листи. Ще одним дратівливим фактором є листи від нового сервісу, які є занадто зашифровані для того, щоб їх зрозуміти. Якщо ви хочете надіслати листа користувачу, навіть якщо це є просто лист “дякуємо за реєстрацію”, зробіть так, щоб він був інформативним.

Зробіть базовий аналіз ключових слів. Не кожен сервіс може бути чудовим для пошукової оптимізації, але якщо ви думаєте про те, щоб залучати людей у цей спосіб, зробіть аналіз ключових слів, якими люди описують свою проблему. Зробіть так, щоб ваш сервіс був на першій сторінці.
Моделювання

Змоделюйте ваші потенційні прибутки. Вам ніколи не варто засновувати компанію без чіткого розуміння, як ви плануєте заробляти гроші. А ще краще, вам варто змоделювати, як ваші прибутки зростатимуть з часом.

Встановіть грошові цілі та цілі зростання. Після того, як ви змоделювали ваші потенційні прибутки, встановлення цілей продаж дасть вам краще розуміння того, коли ви власне почнете заробляти гроші та зможете лишити свою роботу чи самостійно фінансувати проект. Варто мати цифри, до яких ви йдете, хоча  вони й не є обов’язковими. Розуміння того, скільки вам потрібно користувачів у певний час, дозволяє усвідомлювати чи ви виконуєте свої плани.
Продажі

Налаштуйте канали продаж. Можливо, ми знаєте людей, які хочуть користуватися вашим продуктом. Якщо ні, то, можливо, ви створюєте продукт, який не є найкращим для вас. Запишіть їх імена та електронні адреси, щоб зконтактувати з ними, коли запустите продукт.

Приклади використання. Це залежить від типу сервісу, який ви запускаєте, але до того, як ви запустите продукт, вам варто зробити щось на зразок бета-тестування. Під час бета-тестування запитайте своїх найвідданіших користувачів чи не погодяться вони дати приклади використання. Використовуйте отримані результати у маркетингових комунікаціях та на сторінці свого продукту.
Програмування

Перевірка форм. Перевірка форм – це те, що інженери часто лишають на останній момент. Вони досить прості, щоб їх зробити, але не такі захопливі. Не забудьте їх зробити, бо отримання помилки без повідомлення – найгірший досвід для користувача.

Проведіть аудит безпеки. Є чимало можливостей поламати вашу програму, якщо ви програмуєте на Ruby on Rails. Закрийте “дірки” до того, як випускати продукт. Зробіть тести, щоб зрозуміти, що ви нічого не пропустили.

Заплануйте сесію перевірки якості/”поламай мене”. Завжди може знайтися щось, що може поламати вашу програму. Сядьте з вашою командою, запросіть ще кількох друзів, і робіть найдурніші речі, які тільки можете придумати, щоб поламати програму.

Перевірте програму у різних браузерах. О, ні! Жоден розробник не хоче турбуватися про ІЕ, Firefox, Opera чи Chrome, але ви маєте впевнитися, що жоден з браузерів не прикращений якоюсь помилкою у вашій програмі. Досить часто її можна виправити з легкістю.

Встановіть та налаштуйте SSL. Якщо ви не користуєтеся SSL, то ви не ставитися досить серйозно до свого продукту. За відносно низьку ціну у $69,99 (наприклад, на GoDaddy) ви можете з легкістю його налаштувати на деяких хостингах (наприклад, Heroku).

Проведіть аудит адмінки. У вас може бути адмінка, де ви можете змінювати налаштування для користувачів і робити щось подібне. Впевніться, що вона працює і ви можете там робити усе, що ви запланували.

Налаштуйте блоґ. Якщо ви цього ще не зробили, то встановіть та налаштуйте якусь систему та пов’яжіть її з Tumblr, оскільки він одразу додає чимало можливостей для вірусності ваших записів. Також раджу робити його у директорії /blog замість того, щоб виділяти окремий піддомен blog.app.com – це полегшить подальше пошукове просування.

Встановіть Intercom. Intercom дозволяє бачити статистику використання вашої програми. Це лише маленький javaScript сніпет, не вагайтеся і встановіть його.

Встановіть CrazyEgg. Завжди цікаво подивится куди натискають ваші нові користувачі. Інколи щось виглядає посилання, коли воно не є ним. Ви можете безкоштовно користуватися ним 30 днів. (Примітка перекладача: або встановіть Яндекс.Метрику (безкоштовно), яка дозволяє також дивитися, що роблять ваші користувачі на сайті).

Встановіть цілі. У Google Analytics досить легко налаштувати цілі. Вони допомагають побачити, коли користувачі виконують якісь певні дії.

Перевірте за допомогою інструментів веб-майстра Google та Bing. Це легко зробити і, можливо, допоможе індексуванню вашого сайту. Чому б і не зробити це?

Створіть Sitemap та robots.txt. Чим більше уваги ви приділяєте пошуковій оптимізації, тим більше пошуковики приділять уваги вашому продукту. 

Впевніться, що ви “виловлюєте” помилки у програмі. Airbrake – гарний, щоб “виловити” помилки в коді, з якими стикаються ваші користувачі. До того ж він ще й групує їх и повідомляє вам, коли вони стануться.

Налаштуйте статистику для відслідковування використання. Це щось, що має бути у вас в адмінці – ви маєте мати можливість подивитися на приклади використання вашого сервісу.

Перевірте шляхи у вашій програмі. Якщо ви програмуєте на Ruby on rails (але на інших мовах має бути щось таке також) перевірте шляхи, щоб замість /users було /members, наприклад. Важливо мати гарні URL-адреси, але не раніше, ніж ви запустите продукт.

Налаштуйте сторінки помилок 404 та 500. Це неважко зробити, але зробить вас сервіс дружнім для користувачів.
Різне

Налаштуйте RSS з повідомленнями про ваш продукт. Через Google Alerts ви можете легко відслідковувати усі повідомлення про ваш продукт і соціальних медіа. Зазвичай я налаштовую не тільки назву продукту, але й супутні терміни – завжди цікаво, що відбувається в індустрії.

Дайте доступ усім членам команди до банківського рахунку. Коли у вас команда з 2-3 людей, то буде краще, щоб у віпадку нагальної потреби у кожного був доступ до банківського рахунку, з якого фінансується проект.

Використовуйте простий софт для ведення бухгалтерії. Почніть робити це до того моменту, коли справи з грошима вийдуть з-під контролю.

Налаштуйте усі електронні адреси @app.com. Зробіть так, щоб уся пошта з домену направлялася на одну електронну адресу.
Планування майбутнього

Заплануйте наступні кроки після запуску. Швидше за все ви будете по вуха у листах із пропозиціями нових можливостей чи помилок кілька перших днів після запуску, але краще мати план “що нового” на кілька наступних тижнів. Мені подобається мати такий список задач, які потребують менше двох тижнів для втілення та додають цінності для користувачів.
День запуску

Додайте до якнайбільшої кількості сервісів в інтернеті. Щоб покращити свої позиції у пошуковиках і, можливо, змусити людей говорити про себе – додайте свій сервіс на CrunchBase, AngelList, StartupList, Listio тощо.

Преса. Кожна успішна програма має коротко- та довготерміновий план роботи з пресою. Але одразу після запуску ви маєте запитати себе, як багато ви хочете спілкуватися з пресою. Чи хочете ви отримати повідомлення в блоґах? Чи сподіваєтеся потрапити до Hacker News? Інколи ви захочете відкласти шалас у пресі до того моменту, поки ви виправите усі помилки в програмі.

Надішліть листи друзям и родині. Останнє, але не найменш важливе – надішліть листи друзям і родині про те, яку програму ви створили. Дуже можливо, що протягом часу, коли ви її розробляли, ви не приділяли досить уваги їм, щоб вони знали про те, що відбувається у вашому житті. Зараз – саме час!

Recommended Posts

Blog Business Politics Society Technology World Події

Facebook та Instagram можуть припинити роботу в Європі

Компанія Meta Марка Цукерберга може припинити роботу соціальних мереж Facebook й Instagram в Європі через суперечку щодо місця зберігання персональних даних користувачів. Як передає Укрінформ, про це повідомляє Mashable із посиланням на щорічний […]

 
Blog IT Lifestyle Travel World

Мотивуюча історія харківського айтішника, який працює в канадському офісі Amazon

Євген Іванов — айтішник з Харківщини. Він не уявляє життя без програмування. Розвиваючись в улюбленій справі, наш герой успішно пройшов співбесіду до американського техгіганта Amazon. І переїхав жити та працювати до Канади. Через які випробування пройшов Євген, […]

 
Blog Business Politics Society World Події

ЄC схвалив проєкт, що забороняє використання даних для таргетованої реклами.

Європарламент прийняв початковий проєкт закону про заборону деякої таргетованої реклами. Згідно з ним Big Tech-компанії, до яких належать Google, Amazon і Facebook, не мають права використовувати для таргетованої реклами конфіденційну […]

 

Leave A Comment