IDCEE-2011: звіт про перший день

 

Ввечері був виснажений насиченим першим днем непересічної події – IDCEE-2011, яку вдруге організував Деніс Довгополий за підтримки Вікторії Тигіпко та фонду TA Ventures, тому звіт про події першого дня пишу зранку, в очікуванні другого дня.
 
Отож, як я вже писав у коротких враженнях про перший день, початок події відразу задав досить високу планку – відкриття за участості камерного оркестру (на жаль, ніде не було зазначено назву), відеоінсталяція на екранах які з трьох боків оточують сцену. При цьому зал було реально “набито” – місць для всіх не вистачало, але люди стояли. Коротке вступне слово від Вікторії Тигіпко не запам’яталося, а Деніс Довгополий лишився взагалі без слова на відкритті, хоча й стояв поруч із Вікторією.
 
Сергій Тигіпко, віце-прем’єр Кабінету Міністрів України, говорив правильні слова, цього року, порівняно з минулим, його виступ було дійсно присвячено події і “мессиджі” було закинуто вірні – 5% податку на ІТ індустрію може зробити дійсно прорив, створення технопарку (чергова обіцянка “Кремнієвої долини” в Україні), підтримка аутсорсингу, тощо. Якщо вірити уряду, то все буде чудово, але, на жаль, особисто в мене довіри до уряду в цілому і до пана Тигіпко – нуль, особливо після “злиття” з “партією влади”.
 
З першою доповіддю на сцену піднялася  Естер Дайсон (Esther Dyson, @edyson), яка представляє фонд EDventure. Вона говорила про те, як будувати компанію, а не сайт – і дійсно жодного слова про сайт сказано не було. Особливу увагу й Естер, й інші доповідачі приділяли “управлінню талантами” та побудові команди. Підприємець, за словами Естер, це людина, яка з “магічного каменю” може створити меню для ресторана (англійська версія казки про кашу з сокири). Відповідаючи на питання присутніх вона наголосила, що не гроші, не команда і не ідея лежать в основі успешної компанії, а особистість засновника.
 
Штефан Глезнер (Stefan Glaenzer), який був першим інвестором Last.fm, розказував про підприємництво та фандрайзинг або пошук грошей. У свої 50 років з величезним досвідом і підприємницької діяльності, і інвестування він давав правильні поради. Перш за все – починайте молодим, чим старше ви будете, тим важче буде розпочати власний бізнес. І повторення ключової ідеї, яка рефреном звучала протягом усього першого дня – наймайте людей, які краще за вас і готові змінити світ. Ще однією тезою, яка зачепила особисто мене, хотів би поділитися – у вас є МЕНШЕ 30 секунд для того, щоб зацікавити інвестора вашим рішенням проблеми (ще один наголос на важливості elevator pitch). 
 
Перша панельна дискусія була присвячена порівнянню індустрії венчурних інвестицій у країнах Східної та Центральної Європи та Західної Європи/США. Кілька тез – інвестори на цьому ринку розглядають глобальні ідеї, які зможуть змінити весь світ. Особливістю інвесторів у Росії, зокрема, є те, що іншим інвесторам вони довіряють навіть менше, ніж підприємцям. При цьому приємною новиною було те, що ніхто з панелістів не згадував про нестачу інвестицій у регіоні – гроші є, були б команди з глобальними ідеями, які готові змінювати світ.
 
Гонор Гандей (Honor Gunday, @hon) розказував про культуру Кремнієвої долини та Східну Європу. Ця доповідь певно була цікава студентам, яких, до речі, було чимало у конференц залі АККО інтернешнл. Найцікавішим для мене був погляд і гарна обізнаність Гонора на сучасну історію України і подолання певних культурних стереотипів, які склалися щодо України. Крім того, на відміну від пана Тигіпко, Гонор сказав, що аутсорсинг є “виснаженням мізків” для України, але уряд певно знає краще, ніж підприємець з досвідом. Розповідь про власний стартап Paymentwall Гонор розбавлял чималою кількістю “приватних” фото команди (а сам стартап, як я зрозумів є певним аналогом WalletOne та Інтеркасса).
 
Другу панель на тему “Що робить визначний стартап визначним” вела Естер Дайсон. З цікавих тез учасників дискусії: фокусуйтеся на своїй основній компетенції і віддавайте на аутсорсинг усе, що напряму не впливає на розвиток вашого бізнесу. Фокусування не є “прив’язаністю” до стратегії та бачення – у вас зажди має бути План Б, В, Г, тощо. Оскільки стартап є можливістю боротися з великою енергією та визначною ідеєю проти великих промислових груп та олігархів не починайте робити усе самі, допоки ваші продажі не сягнуть позначки у 10 мільйонів доларів. Працюйте 18 годин над стартапов, якщо ви працюєте лише 12 – ви щось робите не так. І основне питання, яке ви маєте обговорити з інвестором – хто контролюватиме компанію? Для вас і для інвестора буде краще, якщо контролюватимете ви (як засновник або найміть визначного СЕО).
 
Хосе Марін (Jose Marin) розказував про copycats (стартапи на локальних ринках, які створено за прикладом успішних світових компаній) з точки зору інвестора. Особливих тез я не помітив – усе зрозуміло. Беремо успішну модель, яка вже працює на американському чи щонайменше європейському ринку, та створюємо локальну копію, зменшуючи ризики на бізнес моделі та обкатуванні ідеї. З одного боку – це хороший спосіб стабільно отримувати “робочі” рішення для заробляння грошей, а з іншого – особисто для мене не цікаво. 
 
Девід Варок’єр (David Waroquier, Mangrove) розказував про успішний досвід розвитку KupiVIP.ru і дійсно є чим хвалитися, бо 7.5 млн. замовлень на рік це величезний обсяг продажів. З цікавих тез для мене було – будуйте довіру, бо в електронній комерції без цього ви не зможете досягти значного рівня продаж. На російському ринку (і, певно, українському також) спрацьовує наявність кол-центру, куди може звернутися покупець. Іншим прикладом, який цікавий буде якраз для російського ринку, – створення регіонів, оскільки територія Росії величезна і обслужити усе з одного “центру” неможливо.
 
Наступна панель була присвячена майбутньому електронної комерції. Серед цікавих тез – не завжди варто гнатися за інноваціями в електронній комерції, старі речі також працюють. Електронній комерції також потрібна звичайна оффлайнова інфраструктура, а її не вистачає, особливо в Росії на думку Оскара Хартмана (Oscar Hartmann). Бас Годска (Bas Godska, @BasGodska) сказав цікаву річ, що майбутнє за обробкою даних, математикою – для того, щоб будувати успішний проект з електронної комерції у вас має бути хороша аналітика та CRM система. Він же згадав про чималий buzz щодо соціальної комерції та мобільних продаж. 
 
Сергій Білоусов (@sbloussov з російського фонду РунаКапітал) розказував про “розумні гроші” для розумних стартапів. Усе було чітко і за темою – респект, але слайди можна було б зробити краще, бо ззаду їх читати було важко. Найважливіша теза, яку варто запам’ятати усім підприємцям – перевіряйте інвесторів навіть краще, аніж ви перевіряєте executive team, оскільки інвестор може і буде впливати на ваші рішення та розвиток значним чином.
 
Після його доповіді я пішов дивитися стартапи і спілкуватися – побачив чимало цікавих проектів, поспілкувався з уже знайомими, зокрема, Андрієм Хаврюченко, який представляє на IDCEE framebox.org, Денісом Циганком, Lun.ua, та познайомився з одним ДУЖЕ цікавим стартапом з регіонів, якому швидше за все буду допомагати.
 
А вечір завершився шаленим джазом від Apple Tea, джаз бенду з Білорусі, від якого я отримав величезне задоволення – особливо подяка Олексію Когану, який (я здогадуюсь) доклав руку для того, щоб вони вийшли на сцену афтепаті IDCEE.

Recommended Posts

Blog Business Politics Society Technology World Події

Facebook та Instagram можуть припинити роботу в Європі

Компанія Meta Марка Цукерберга може припинити роботу соціальних мереж Facebook й Instagram в Європі через суперечку щодо місця зберігання персональних даних користувачів. Як передає Укрінформ, про це повідомляє Mashable із посиланням на щорічний […]

 
Blog IT Lifestyle Travel World

Мотивуюча історія харківського айтішника, який працює в канадському офісі Amazon

Євген Іванов — айтішник з Харківщини. Він не уявляє життя без програмування. Розвиваючись в улюбленій справі, наш герой успішно пройшов співбесіду до американського техгіганта Amazon. І переїхав жити та працювати до Канади. Через які випробування пройшов Євген, […]

 
Blog Business Politics Society World Події

ЄC схвалив проєкт, що забороняє використання даних для таргетованої реклами.

Європарламент прийняв початковий проєкт закону про заборону деякої таргетованої реклами. Згідно з ним Big Tech-компанії, до яких належать Google, Amazon і Facebook, не мають права використовувати для таргетованої реклами конфіденційну […]

 

Leave A Comment