Інтелектуальна власність як запорука успішного бізнесу (частина 3)

Оскільки патенти є важливою частиною захисту інновацій, зупинимось на них детальніше.
Патентна охорона надається будь-яким технічним рішенням у всіх галузях техніки. Тобто, отримати патент можна і на пристрій, і на речовину, і на певний процес.
На певне технічне рішення можна отримати як патент на винахід, так і патент на корисну модель. Проте є певні відмінності в патенті на винахід і в патенті на корисну модель.
Перш за все, строк дії патенту на корисну модель – 10 років з дати подачі заявки, в той час як строк дії патенту на винахід – 20 років.
Патент на корисну модель є деклараційним патентом і видається під відповідальність заявника. Це означає, що патентне відомство здійснює формальну експертизу і не здійснює експертизу по суті, наприклад, не перевіряє відповідність корисної моделі критерію новизни.
Отже, як бачимо, патент на винахід є набагато вигіднішим, проте не завжди його так легко отримати.
Для того, щоб отримати патент на винахід, винахід повинен відповідати трьом критеріям:
* новизна;
* винахідницький рівень;
* промислова придатність.
Винахід вважається новим, якщо відомості про нього не стали загальновідомими до дати подачі заявки.
Отже, важливо перевірити ще до подачі заявки, чи є певне технічне рішення новим. Для цього доцільно провести патентний пошук, за результатами якого можна дослідити рівень розвитку техніки, наявність аналогів та звичайно визначити відповідність рівню новизни.
Не менш важливим критерієм є винахідницький рівень, тобто Ваш винахід не повинен бути очевидним для середнього спеціаліста.
Третім критерієм є промислова придатність, відповідно до якої певне технічне рішення повинно бути придатним для здійснення чи використання. Так, наприклад, вічний двигун не може бути промислово придатним, адже його здійснення суперечить правилам фізики.
Для того, щоб отримати патент на корисну модель, потрібно щоб технічне рішення було лише новим і промислово придатним. Проте, слід зазначити, що на практиці патентне відомство не перевіряє відповідність корисної моделі критерію новизни, а видає патент під відповідальність заявника. В такому випадку якщо все ж таки корисна модель є неновою, то такий патент можна оспорити.
В цілому патент – це охоронний документ, що має основне обмеження – обмеження в часі.
Так, патент діє протягом 10 або 20 років і по закінченню цього строку кожна особа може вільно виготовляти запатентовану продукцію або здійснювати запатентований спосіб. Саме тому деякі компанії залишають певне ноу-хау. Наприклад, запатентована рецептура певного напою з визначенням певних пропорцій, проте не вказано саму процедуру його приготування. В такому випадку, навіть прочитавши патентну документацію приготування напою все одно буде неможливим.
Яскравим прикладом ноу-хау є рецептура Coca-Cola, яка вже понад 100 років зберігається в таємниці.
Патентувати чи зберігати в таємниці – важливе питання, як і питання який об’єкт патентувати та в якому обсязі. І ці питання допоможе Вам вирішити спеціаліст в сфері інтелектуальної власності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *