Інтелектуальна власність як запорука успішного бізнесу (частина 2)

В попередній статті ми розглянули основні питання, що стосуються торгової марки. Торговою маркою можна захистити назву продукту, компанії, логотип, а от певну технологію виготовлення продукту, рецептуру не захистиш.
Технології виготовлення продуктів, рецептури захищаються патентами. Патент – це юридичний охоронний документ, що видається патентним відомством певної держави і надає його власнику виключне право використовувати, надавати дозвіл та забороняти використання запатентованого об’єкту.
Патентування є потужним інструментом для виводу нових продуктів, технологій на ринок, адже завдяки патентуванню компанія отримує ексклюзивне право використовувати запатентований продукт або технологію.
Чимало компаній вкладають мільйони доларів на дослідження, розробку нових технологій і, звичайно, їх патентування.
В Україні патенти видаються на винаходи, корисні моделі та промислові зразки.
Патент на винахід/корисну модель призначений для захисту пристроїв, частин пристроїв, складу речовин, процесів та способів, а також для захисту застосувань відомих продуктів чи процесів за новим призначенням.
Патент на промисловий зразок призначений для захисту зовнішнього вигляду певного продукту.
Патентами можна захистити об’єкти практично в будь-якій галузі. Так, наприклад, у фармацевтиці можна і навіть потрібно захистити як рецептуру ліків, так і рецептуру певного інгредієнту, як технологію виготовлення певного продукту, так і зовнішній вигляд упаковки, етикетки та навіть окремої таблетки.
Патенти є актуальними не тільки у вже відомих галузях, але і у нових, наприклад, у галузі інформаційних технологій. Так, наприклад, можна захистити принцип ранжування у пошукові системі, спосіб інформаційного забезпечення контент-провайдеру, інформаційну систему та навіть дизайн інтернет-сторінки.
Патентування не оминуло і такі сфери, як рекламну та освітню. Так, наприклад, існує чимало патентів на новітні рекламні носії, способи рекламування та способи навчання дітей чи навіть дорослих.
Патент є чинним на території певної держави. Так, патент виданий патентним відомством України (Укрпатентом) діє лише на території України. Окрім цього, патент видається на визначений термін, а саме:
* патент на винахід – на 20 років з дати подання заявки;
* патент на корисну модель – на 10 років з дати подання заявки;
* патент на промисловий зразок – на 15 років з дати подання заявки.
Хоча і патентування в Україні на сьогодні перебуває в стадії зародження, проте є важливим потужним інструментом у бізнесі, адже дозволяє компанії зайняти певне монопольне становище для запатентованих технологій.
Марія Ортинська
ТОВ «Айпістайл»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *