Стартап креш-тест відбувся!

 

Як я писав, сьогодні у Києві відбувся перший стартап креш-тест. Як зазначив на відкритті Деніс Довгополий, який є одним з організаторів цієї події – назва ще тимчасова (робоча) і можливо з часом буде змінено на іншу постійну.

Основною причиною для започаткування таких зустрічей Деніс назвав необхідність створення “ангельської” тусовки та “обкатка” стартапів (бізнес-моделей, маркетингових ідей тощо) до виходу на великих приватних чи інституційних інвесторів.

Для того, щоб дати певну цінність усім присутнім у залі до слова після вступу було запрошено Максима Школьніка та Єгора Анчишкіна, які представляють стартап Viewdle, щоб вони розказали про шлях, який пройшов Viewdle та знання, яке було отримано під час роботи в стартапі.

Максим Школьнік, визнавши, що більшість присутніх у залі – підприємці, хоча було більше 10 представників інвесторів, зосередив свою увагу на позиціях, які були б цікаві саме підприємцям.

Зазначивши, що майже кожному стартапу потрібне ангельске інвестування (хоча можливий розвиток і за власні гроші, і шляхом bootstrapping’у), Максим визнав, що саме його в Україні не існує. І саме це стало однією з причин, яка народила ідею проведення таких зустрічей між підприємцями та/або інвесторами.

В той же час, ринок почав розвиватися з початку 2000-х років, але досі нема жодної публічної компанії, яка б відкрито оперувала на українському ринку венчурного та/або ангельского інветування. Є окремі підприємці, так само, як є окремі ангели, проте відсутній системний попит та пропозиція на ринку інвестування.

Єгор Анчишкін, який взяв слово після Максима, почав з того, що найголовнішим питанням, яке він ставить собі та іншим підприємцям, є “Для чого ти це робиш?” і найпоширеніша відповідь на нього: “Щоб заробити гроші”. Проте варто завжди пам’ятати, що гроші платять завжди за вирішення власних проблем. Ми не може заробити грошей не вирішивши чужу проблему. Тому не варто проміжну мету (заробити гроші) робити основною, оскільки це може стати однією з основних причин невдачі вашого бізнесу. Крім того, варто розуміти, що орієнтуватися потрібно на “середню людину”, яка й буде ваших потенційним користувачем, оскільки якщо орієнтуватися лише на власні потреби, отримаєш занадто вузьку нішу.

Максим при цьому додав, що  Гай Кавасакі у своїй книзі “Мистецтво починати” (The Art of the Start: The Time-Tested, Battle-Hardened Guide for Anyone Starting Anything) зазначає, коли піднімаєте новий продукт, думайте, що ваші гроші у чужих кишенях і вам треба придумати спосіб, щоб отримати власні гроші з чужих кишень.

Після цієї ремарки Єгор ще зазначив кілька важливих пунктів. Наша економіка належить до тих, що розвивається, зі своєю специфікою. Тому марно сподіватися відразу знайти потрібну людину з потрібним досвідом. Але при цьому жодному підприємцю не можна допускати неповної команди – якщо ти не можеш виконувати якісь завдання на необхідному мінімумі – візьми на будь-яких умовах потрібну людину.

Крім того, варто пам’ятати, що принцип “release early – release often” стосується не тільки програмного коду, але повного циклу, включаючи маркетинг, продаж тощо. Розвиток продукту йде по спіралі, як у покроковій стратегії.

Зрештою, Єгор та Максим поділилися уроками, які було засвоєно під час роботи над Viewdle.

Найголовніше – розуміння бізнес можливостей. Існує кілька “рівнів” цього розуміння:

“я хочу це зробити”
“мій клієнт/роботодавець/партнер не може щось зробити”

Потрібно мати в команді підприємця, який буде віддавати проекту 100% свого часу. Неможливо побудуват стартап, працюючи з ним другим пріорітетом.
Повинна бути команда, при цьому у команді має бути свій “Морфеус”, який “даватиме червону таблетку”, піддаючи сумнівам та критичному аналізу ідеї, які народжуються в команді.
У проекта потрібен бути “соус” – fair advantage або ж з іншого боку бар’єри для входу.
Гроші – без них не можливо дійти з пункту А до пункту Б у будь-якому проекті.
Proof of concept – для Viewdle таким етапом стала співпраця із агенцією Reuters.
Не варто думати, що продукт, який ви випускаєте потрібен усім. Варто розуміти, хто є насправді вашим користувачем.
Не варто недооцінювати маркетологів.
Не треба думати, що можна легко зайняти часту ринку (наприклад, 1% пошукового ринку це вже 1 млрд. доларів США, але отримати цей 1% надзвичайно складно).
Не варто намагатися бути all things for all people – потрібно чітко розуміти власну нішу.
Release early – release often.
Час, дистанція та мова – це проблема. Якщо ви будуєте мультинаціональний стартап, відразу думайте про те, як будете вирішувати цю проблему.

Але найголовніше – кожен стартап унікальний. Тому ніхто не зможе дати вам 100% пораду, до всього вам потрібно додумуватися власною головою.

Після цього до слова було запрошено Кіріла Бистрякова, який презентував стартап meet* (Міті). Після презентації, яка затягнулася, було поставлено чимало питань, проте в більшості своїй це були схвальні відгуки про майбутній сервіс (на сьогодні існує лише early apha версія, яку було продемонстровано тим, кого було запрошено на подію).

Зрештою, після бурхливої дискусії, було схвалено рішення про те, що презентацію та обговорення Гіпократа (другий стартап, який мав брати участь у першому стартап креш-тесті) перенесено на другий стартап креш-тест.

PS
проект Startup.in.ua мігрує з WordPress на Друпал. Чекайте на новий Startup.in.ua найближчими днями.

Recommended Posts

Blog Business Politics Society Technology World Події

Facebook та Instagram можуть припинити роботу в Європі

Компанія Meta Марка Цукерберга може припинити роботу соціальних мереж Facebook й Instagram в Європі через суперечку щодо місця зберігання персональних даних користувачів. Як передає Укрінформ, про це повідомляє Mashable із посиланням на щорічний […]

 
Blog IT Lifestyle Travel World

Мотивуюча історія харківського айтішника, який працює в канадському офісі Amazon

Євген Іванов — айтішник з Харківщини. Він не уявляє життя без програмування. Розвиваючись в улюбленій справі, наш герой успішно пройшов співбесіду до американського техгіганта Amazon. І переїхав жити та працювати до Канади. Через які випробування пройшов Євген, […]

 
Blog Business Politics Society World Події

ЄC схвалив проєкт, що забороняє використання даних для таргетованої реклами.

Європарламент прийняв початковий проєкт закону про заборону деякої таргетованої реклами. Згідно з ним Big Tech-компанії, до яких належать Google, Amazon і Facebook, не мають права використовувати для таргетованої реклами конфіденційну […]

 

Leave A Comment